D1 Hubová-IvachnováNezaradené

V tuneli čebrať sa „čoskoro“ opäť rozozvučia stavebné stroje.

Obyvatelia mesta Ružomberok si môžu opäť trocha vydýchnuť . Tunel, ktorý pozastavil práce na ich obchvate je opäť bližšie k jeho dostavbe. Národná diaľničná spoločnosť podpísala dodatok k dostavbe úseku D1 Hubová – Ivachnová. Dodatok sa týka tunela Čebrať a jeho nového trasovania, v ktorom  po ukončení procesu EIA opäť začnú raziace práce.

Stavba tunela sa prerušila po vyrazení prvých 300m. Dôvod ? Málo únosné podložie tunela a rizikový zosuv svahu nad trasou tunela pri západnom portáli tunela ( Obec Hrboltová ).  Začiatkom roka 2016 sme sa dozvedeli riešenie problému. Tunel sa  musí odkloniť od svojej pôvodnej trasy a jeho dĺžka tunelových rúr narastie o 1,5 km, čo predstavuje výrazné predraženie a oneskorenie dostavby samotného úseku diaľnice.

Po krátkom zhrnutí sa môžeme pozrieť na dátumy, ktoré sa stanú dôležité pre celý úsek diaľnice, ale aj pre tunel Čebrať. Spomínaný proces EIA by sa mal podľa oficiálnych vyhlásený ukončiť do februára roku 2018. Nebojíme sa však povedať , že reálnejší scenár by sme mali skryť pod pojem I. kvartál roku 2018. Následná projekčná činnosť nového trasovania tunela by mala byť ukončená do júna – augusta 2018. Sprejazdnenie úseku diaľnice sa momentálne odhaduje na rok 2022 (bez ďalších meškaní) .

 

Related posts
Nezaradené

FOTO: Mostný objekt SO-203 pri tuneli Višňové/ odpočívadlo Turie

D1 Lietavská Lúčka - Dubná SkalaNezaradené

Tunel Višňové v marci 2018

D1 Hubová-Ivachnová

Pokračovanie razenia tunela Čebrať už tento rok ?

D3 Svrčinovec - SkalitéNezaradené

Odpočívadlo Čierne

Prihlás sa pred odber noviniek!